Dla osób, które kochają sporty wodne i dryfowanie po morzu nie ma piękniejszego widoku niż żaglówka podskakująca w rytm odbijających się fal. Podczas żeglugi najważniejsze jest, abyśmy pamiętali o wszystkich niebezpieczeństwach jakie mogą nas czekać na morzu. Osoby uprawiające ten sport są narażone na szybko zmieniające się warunki pogodowe, jak i nieplanowane zetknięcie się z wodą.
Jak żeglować bezpiecznie?
Podczas żeglowania po morzu zdarza się, że wielu niebezpieczeństw nie jesteśmy w stanie uniknąć. Sytuację takie jak wywrotka jachtu, bądź wypadnięcie za burtę zdarzają się naprawdę często, a najpowszechniejszą tego przyczyną jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przez załogę. Aby żeglowanie było przyjemne i w 100% bezpieczne należy sięgnąć o porady żeglarskie, przestrzegać kilku zasad i zapewnić członkom załogi odpowiednie przeszkolenie. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest przede wszystkim poruszanie się na jachcie ostrożnie podczas jakichkolwiek prac lub innych czynności. Jedną ręką musimy zatem trzymać się jachtu, a drugą wykonywać inne zajęcia. Podczas silnego wiatru nie możemy pod żadnym pozorem stawać na dziobie jachtu, ponieważ nie trudno będzie nam stracić równowagę i wylecieć za burtę. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, aby członkowie załogi bez żadnych skrupułów wykonywali komendy kapitana. Podczas żeglugi załoga musi być non stop przygotowana do wykonywania poleceń i manewrów.
Podczas żeglowania zdarza się również, że część załogi nie umie pływać i mimo to zdecydowały się na dryfowanie żaglem. Takie osoby powinny nakładać specjalne pasy ratunkowe, które mają za zadanie utrzymać je na wodzie, odwrócić głowę do góry i zapobiec zachłyśnięciu się wodą. Również dzieci, które przebywają na pokładzie mają obowiązek nałożenia takich pasów.