Tapety ścienne – co trzeba wiedzieć

tapety ścienne

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne tapetowanie swoich pomieszczeń. Samo stwierdzenie, że kładzenie tapet stało się modne jest dosyć zaskakujące. Jeszcze do niedawna wszyscy wybierali tylko malowanie farbami, bo to tańsze, szybsze, a zawsze jak nam się znudzi kolor to można go łatwo zmienić.

Czy tapety ścienne to dobry pomysł?

tapety ścienneZ tapetami tak nie jest. Wszystko musi być dobrze przygotowane przez rozpoczęciem pracy, żebyśmy później mogli ominąć kłopotliwe poprawki i remonty. Zatem to trzeba wiedzieć, jeśli zdecydujemy się na tapety ścienne w konkurencyjnych cenach w naszych domach lub mieszkaniach? Na pewno bardzo ważne jest przygotowanie podłoża. Musi być ono gładkie, suche i czyste. Nie może być na nich grudek, rys, nierówności. Jeśli robimy remont to resztki poprzedniej tapety, klejów lub farby musimy zawczasu usunąć. Potem musimy przejść do kupienia tapet. Do wyboru mamy bardzo wiele wzorów, kolorów i materiałów. Od nich zależy między innymi jaki klej musimy wybrać do tapet. Poza tym, cienkie, jednowarstwowe tapety szybko nasiąkają klejem przez co trudno jest je równo rozłożyć na ścianie. Amatorzy mogą mieć problemy z ich nałożeniem. Lepsze będą grubsze i trwalsze tapety zmywalne. Z nimi sobie na pewno lepiej poradzimy, a przy okazji będą one trwalsze i nadają się do mycia.

Potem trzeba nałożyć klej na tapetę lub na ścianę (tapety ścienne flizelinowe), dobrze je dociskać wałkiem, żeby równo leżały. Na ewentualne poprawki mamy zwykle kilka minut, więc musimy się spieszyć. Wtedy pozostaje nam tylko czekać na wyschniecie kleju i cieszenie się tapetami w naszym domu.