Szambo z betonu jako alternatywa dla kanalizacji

Kanalizacja nie dociera do wszystkich miejscowości w Polsce. Oczywiście stale się to zmienia i coraz więcej nawet małych miejscowości ma dostęp do kanalizacji, ale mimo wszystko są jeszcze takie miejsca, gdzie trzeba korzystać z zastępczych rozwiązań.

Stabilne, ciężkie i wytrzymałe szamba z betonu

szamba betonowe radomDo takich rozwiązań należy szambo przydomowe albo oczyszczalnia ścieków. Tańszym rozwiązaniem jest oczywiście szambo, które nie wymaga posiadania dużej działki (jak to często bywa w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków). Szamba znajdują się w niewielkiej odległości od domu i są to zbiorniki, do których systemem rur doprowadzane są różnego rodzaju nieczystości. Obecnie szamba budowane są z dwóch rodzajów materiałów. Można wyróżnić szamba plastikowe oraz szamba betonowe radom, które są tańsze. Jeśli ktoś decyduje się na szambo betonowe, musi pamiętać o tym, by na działkę mógł wjechać dźwig oraz samochód ciężarowy. W przypadku szamb plastikowych nie jest to konieczne, bo ich instalacja jest łatwiejsza. Szamba betonowe są na pewno stabilniejsze i zapewniają pełne bezpieczeństwo. Dno szamba nie powinno znajdować się na wysokości lustra wody podziemnej. Gdyby doszło do podniesienia poziomu wody podziemnej, szambo plastikowe mogłoby zostać wyrzucone na powierzchnię. Taka sytuacja na pewno nie zdarzy się w przypadku szamba betonowego. Wynika to z faktu, że szambo betonowe posiada bardzo ciężki zbiornik, który poradzi sobie nawet z wypierającą siłą wód podziemnych.

Przed budową szamba warto jednak zbadać poziom tych wód (najlepiej robić to w okresie wiosennym, kiedy poziom jest najwyższy). Pokrywy na szambach betonowych są na tyle solidne, że spokojnie można zaparkować na nich samochód, czy też mogą znajdować się one na drodze podjazdowej do garażu. Szamba z betonu są tańsze od zbiorników plastikowych.