Rozwiązania dla małej architektury miejskiej

Zieleń miejska jest niewątpliwie ważnym elementem każdej, dużej aglomeracji. W czasach problemów ze smogiem i ogólnym zanieczyszczeniem powietrza, obecność krzewów i drzew w przestrzeni miejskiej jest niezwykle istotna. Coraz częściej ma ona również bardzo uporządkowany charakter, a więc nie jest wyłącznie przypadkowo posadzoną kępą trawy, ale ściśle zaprojektowanym przedsięwzięciem, realizowanym przez sztab miejskich architektów.

Jak aktualnie tworzy się przestrzeń zieleni miejskiej?

Przy projektowaniu tego typu przestrzeni zwraca się przede wszystkim uwagę na to, by służyła ona ludziom. A zatem nie jest istotny wyłącznie jej wygląd, ale także funkcjonalność. Ważne zatem by park czy zielony skwer był wyposażony w miejsca do siedzenia, gdzie można odpocząć, pomyśleć i zaczerpnąć świeżego powietrza. Mogą to być ławki, formy leżaków czy foteli. Istotne jest, by meble te były trwałe, ponieważ niestety w każdym mieście możemy się spotkać z aktami wandalizmu. Dobrym rozwiązaniem są zatem nowoczesne ławki betonowe. Możemy je formować w przeróżne kształty i na pewno przez lata utrzymają niezmienioną formę. Wersje szklane czy drewniane ławek może i będą wyglądać bardziej estetycznie, ale na pewno nie będzie to inwestycja na lata. W projektowaniu zielonej przestrzeni miejskiej trzeba też zwrócić uwagę na to, czy posadzone przez nas rośliny dobrze wyglądają o każdej porze roku. Po parku świetnie się spaceruje również zimą, ale często miejsce to straszy gołymi gałęziami bez liści.

Warto inwestować w zieloną przestrzeń miejską, ponieważ parki są płucami miasta. Rośliny – drzewa czy krzewy produkują tlen i pochłaniają szkodliwy dla nas dwutlenek węgla. W dobie problemów ze smogiem ważne jest zatem by tę przestrzeń rozwijać i doglądać, a na pewno będzie to ogromna korzyść dla nas wszystkich.