Nowoczesne celowniki łowieckie

Obecnie używane optyczne urządzenia celownicze nie różnią się niczym od urządzeń używanych do innych zastosowań, które z powodzeniem mogą być stosowane do polowań. Mimo to, w kręgach łowieckich najpopularniejszym celownikiem optycznym pozostaje luneta.

Lunety do łowiectwa

celowniki myśliwskieLunety, często określane jako celowniki myśliwskie, są to urządzenia przeznaczone do pomocy w strzelaniu na daleki dystans, zależny od rodzaju lunety i potrzeb samego strzelca. Istnieje cała gama różnych modeli, dzięki dobranie odpowiedniego urządzenia do własnych potrzeb nie jest problemem. Najprostsze urządzenia pozwalają na oddawanie celnego strzału do około czterystu metrów, są lekkie i mają niewielkie rozmiary, choć zazwyczaj pozbawione są jakichkolwiek dodatków i często nie posiadają regulacji wizji. Większe i nowocześniejsze wersje posiadają o wiele większe zbliżenie obrazu, o wiele dokładniejsze możliwości regulacji odległości i kalibracji celownika, nierzadko również podświetlenie krzyża celowniczego dla większej wygody strzelca, spotykane również w kolorach nie męczących oczu i z regulacją jasności, dzięki czemu mogą z powodzeniem być używane także w nocy lub przy słabym oświetleniu i jednocześnie nie ograniczać widoczności. Wiele modeli jest również wyposażonych standardowo w szybki antyrefleksyjne, które nie odbijają światła słonecznego, a dzięki temu nie zdradzają pozycji strzelającego zwierzynie, lub w niewielkie celowniki kolimatorowe, wykorzystywane w przypadku konieczności oddania szybkiego strzału na niewielką odległość.

Dzięki powszechnie stosowanym w karabinach szynom montażowym i uniwersalnym uchwytom celowniczym, istnieje możliwość zamontowania dowolnego urządzenia na używanym karabinie, bez względu na typ, a zależne jedynie od preferencji użytkownika.