Zabawki kształtujące mózg

Pierwsze lata życia dziecka są kluczowe dla jego całościowego rozwoju. Do szóstego roku życia człowiek jest jak niezapisana kartka, która chłonie wszystko to, co usłyszy, zobaczy i czego doświadczy. Jako dorośli mamy więc ogromny wpływ na to, jakiego człowieka stworzymy. Dlatego tak ważne jest to, aby zadbać o rozwój najmłodszych we wszystkich sferach. 

Zabawka ma wpływać na wszystkie zmysły

zabawki sensoryczneZabawa dla dzieci jest pewnego rodzaju ciężką pracą, która przygotowuje jest do bycia dorosłym. Dzieci, poprzez naśladowanie głównie, uczą się funkcjonować w świecie. Obowiązkiem rodziców i opiekunów jest więc zapewnienie najmłodszym równomiernego rozwoju na wszystkich płaszczyznach. Warto zadbać o to, aby zabawki, które kupuje się już od wieku niemowlęcego wpływały na wszystkie zmysły. Bardzo popularne w ostatnich latach stały się zabawki sensoryczne, które mają wpływać na wzrok, słuch, dotyk, a czasem nawet i na węch. Zabawki dostosowane są do każdej kategorii wiekowej i są najlepszym stymulatorem rozwoju, szczególnie dla najmłodszych. Mózg już w wieku niemowlęcym uczy się przetwarzać i integrować wszystkie bodźce, które docierają do niego z zewnątrz. Odpowiednia stymulacja, w formie sensorycznych zabawek, ułatwia odpowiednie ukształtowanie się umysłu. Dzięki temu dzieci wyrastają na bardziej inteligentniejsze, bystrzejsze i pewniejsze siebie. Tacy ludzie o wiele łatwiej radzą sobie w życiu i potrafią wnosić sporą wartość w życie innych ludzi. A wszystko zaczęło się od wieku niemowlęcego. 

Jako rodzice czy opiekunowie mamy obowiązek wychować i ukształtować naszych podopiecznych tak, aby jak najlepiej mogli oni realizować swój potencjał w życiu dorosłym. Człowiek najmocniej kształtuje się do szóstego roku życia, kiedy to bardzo istotne są formy zabawy i to, jak stymulowany jest mózg.