Wykorzystanie wapna do nowożenia plonów

Bardzo często sklepy ogrodnicze lub nawozowe oferują nam produkty, dzięki którym możemy zwiększyć efektywność otrzymywanych plonów. Takimi środkami są nawozy. To dzięki zastosowaniu wielu substancji mineralnych możliwe jest uzyskanie odpowiedniego efektu w postaci dobrych zbiorów naszych roślin.

Wapno jako uniwersalny nawóz

wapno nawozowe tlenkoweNiezależnie od tego, jaki typ produktu zdecydujemy się wykorzystać do nawożenia naszych upraw pamiętajmy o tym, aby stosować go zgodnie z zaleceniami producenta. W ten sposób bardzo łatwo będziemy w stanie uniknąć wszelkiego rodzaju negatywnych skutków, które mogą się wiązać z nadmiernym dostarczeniem nawozu naszym roślinom. Jeśli chodzi o wapno nawozowe tlenkowe jest to typ nawozu, który może być idealnie stosowany w przypadku, gdy odczyn gleby jest zbyt kwaśny, a my posiadamy tam uprawy wymagające gleby neutralnej, albo o odczynie zasadowym. W takim wypadku należy dokładnie sprawdzić proporcje, które powinny zostać użyte, aby gleba zaczęła mieć odczyn bardziej zasadowy. Co do zasady dostarczenie większej ilości tego nawozu, niż wynika to z zaleceń producenta nie przyniesie aż tak bardzo szkodliwych skutków dla naszych upraw, nie mniej jednak nadmiar tego nawozu zostanie w glebie, co może potem mieć znaczenie. Każde kolejne wykorzystanie nawozu w zbyt dużej ilości może skutkować w pewnym momencie dostarczeniem zdecydowanie zbyt dużej ilości nawozu.

W takim przypadku konieczne będzie stosowanie odpowiednich zabiegów, aby przywrócić glebie odpowiedni poziom określonych minerałów oraz substancji odżywczych. Pomoże nam to w zachowaniu zrównoważonego procesu uprawy poszczególnych gatunków roślin w danym gruncie. Z tego też powodu lepiej jest stosować nawóz w ilościach odpowiednich do danej sytuacji i do danej uprawy.