Szerokość szczelin w rusztach w zależności od grup wiekowych

 

Hodowla trzody chlewnej wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń. Chlewnia to miejsce, w którym znajduje się nie tylko miejsce tuczu świń, ale również porodówka, odchowalnia i inne. Trzoda musi się po czymś poruszać, a nie może być to zwykła podłoga betonowa, ponieważ sprzątanie byłoby praktycznie niemożliwe.

Dobór ruszt betonowych dla prosiąt, tuczników oraz macior

ruszta betonowe dla trzodyW hodowli stosuje się ruszta betonowe, po których świnie mogą się swobodnie przemieszczać. Na rynku dostępne są aż 3 rodzaje ruszt betonowych dla trzody. Podstawową różnicą między nimi jest różnica szerokości otworów, szczelin. Należy wybrać odpowiednią szerokość szczelin, która będzie dopasowana do wieku zwierząt. Prosięta mają znacznie mniejsze racice niż dorosłe osobniki, w związku z czym należy zastosować ruszta betonowe o szczelinach szerokości 13 mm lub 15 mm. Kolejną grupą wiekową są tuczniki, czyli dorosłe świnie regularnie karmione, tuczone przed wyjazdem do ubojni. Tu stosuje się ruszta betonowe z szerokością szczelin 17 mm. Wszystkie ruszta betonowe dla trzody muszą być odpowiednio dobrane – zawsze do grup wiekowych trzody. Tucznik to świnia od 25 kg masy ciała do końca tuczu, czyli do eksportu do ubojni. Istnieją jeszcze ruszta betonowe przeznaczone dla macior – największych osobników, samic, które rodzą młode prosięta. Tu szerokość ruszt powinna wynosić 20 mm, ze względu na to, że maciory są bardzo duże i mają też spore racice.

Szczeliny w rusztach umieszczane są po to, by odchody zwierząt mogły swobodnie odpływać do kanałów gnojowych. Takie kanały znajdują się pod rusztami betonowymi. Wraz z użytkowaniem powierzchnia stąpania staje się śliska, dlatego stosuje się ruszta wykonywane z szorstkiego materiału, co z kolei zapewnia pełne bezpieczeństwo zwierząt w trakcie poruszania się po chlewni. Szlifowane są też krawędzie szczelin.