Strugarki do drewna

Jednym z podstawowych urządzeń w każdym zakładzie stolarskim jest heblarka do drewna. Jest to urządzenie pozwalające na zapewnienie najwyższej jakości pracy stolarza profesjonalisty oraz amatora. Jej wykorzystanie ma zapewnić gładką powierzchnię obrabianego materiału.

Grubościówka i heblarka w jednym

heblarka do drewnaStrugarki służą do wyrównywania powierzchni wprowadzonego do niej materiału. Są to urządzenia zaopatrzone w napęd, stół i wał z ostrzami. Opis ten jest bardzo uproszczony gdyż w skład strugarki wchodzą inne elementy wspomagające pracę. Są to rolki prowadzące, osłony, obudowy, wyłączniki, odciągi. Ilość osprzętu zależy od wielkości i jakości urządzenia. Zaawansowane maszyny dedykowane profesjonalistom zaopatrzone są w układy elektronicznego sterowania. Cechują się też bardzo solidną budową opartą na żeliwie, stali, szybach z poliwęglanu lub hartowanego szkła. Heblarka do drewna może być jednostronna lub wielostronna. Oznacza to, że może wygładzać tylko jedną stronę zadanego materiału lub cztery strony jednocześnie wraz z profilowaniem. Na rynku najczęściej występuje urządzenie łączące w sobie dwie funkcje. To strugarko-gubościówka, która oprócz wygładzania powierzchni pozwala uzyskać końcowy produkt o zadanej grubości. Aby dać obraz wielu wariantów strugarek występujących na rynku wystarczy wspomnieć, że najmniejsze zmieszczą się na stole, a największe osiągają bardzo duże rozmiary. W zależności od rozmiaru strugarki ma ona określoną maksymalną szerokość wprowadzanego materiału. Wysokość położenia strugarki umieszczonej na nóżkach może być regulowana ręcznie lub elektrycznie.

Duża liczba producentów heblarek do drewna jak i mnogość wariantów pozwala na wybranie tej odpowiedniej. Właściwy wybór zapewni osiąganie założonych parametrów wykonania. Oferta tego typu urządzeń jest ogromna więc warto poświęcić trochę czasu aby wybrać dobrze.