Pakowanie i przechowywanie

 

Często zdarza się, że zamawiamy internetowo przesyłki lub sami mamy komuś wysłać jakiś przedmiot. Małe, płaskie rzeczy możemy zapakować w zwykłą kopertę lub kopertę z folią bąbelkową. Duże i ciężkie przedmioty trzeba nie tylko odizolować folią, ale także zapakować w odpowiednio duży i wytrzymały karton.

Jak wybrać karton?

karton klapowyNajwiększą zaletą kartonów tekturowych jest to, że są niedrogie. Produkuje się je ze sklejonej masy papierniczej, w której skład wchodzą ścier drzewny i makulatura. Oznacza to, że duży procent kartonów powstaje z materiałów z recyklingu, czyli są produktami przyjaznymi środowisku i planecie. Dzięki temu, że tworzywo pochodzi z wtórnego obiegu, cena kartonu jest niższa, niż gdyby powstawał z nowych surowców. Niewiele ludzi zdaje sobie z tego sprawę, ale istnieje kilka rodzajów kartonów. Wyróżniamy między innymi kartony klapowe, fasonowe i teleskopowe. Karton klapowy to ten najbardziej rozpowszechniony model, który widzimy niemal w każdym sklepie, magazynie i biurze. Prawdopodobnie pakowaliśmy do kartonów tego typu nasze rzeczy podczas przeprowadzki i otrzymywaliśmy w nich paczki. Sprzedawane są w formie płaskiej, natomiast po złożeniu mają kształt prostopadłościanu. Występują najczęściej w wersjach trzy-, pięcio- i siedmiowarstwowej. Warto pamiętać, że im grubszy jest karton, tym bardziej będzie odporny na wilgoć, wstrząsy i odkształcenia. Ogromne znaczenie ma także to, jak zabezpieczymy złożony karton. Poleca się używanie mocnej taśmy klejącej na stykach klap, zwłaszcza na dolnych i górnych łączeniach.

Kartony to przyjazne środowisku opakowania, które nadają się do przechowywania przedmiotów i pakowania przesyłek. Występują w wielu rodzajach i grubościach, dlatego należy dobrać karton do gabarytów i wagi przedmiotów, które chcemy zapakować.