Niezwykłe właściwości teflonu

Teflon to tworzywo sztuczne, pod właściwą nazwą politetrafluoroetylen. Został on wynaleziony na początku XX wieku, przez amerykańskiego chemika Roya Plunketta. Ze względu na specyficzne właściwości, teflon jest wykorzystywany głównie w przemyśle spożywczym.

Gdzie stosuje się teflon?

teflon płytaJakie są to właściwości? Teflon jest odporny na działanie temperatur w przedziale od -200 do +200 stopni Celsjusza. Nie wydziela żadnego zapachu, ani smaku, jest odporny na działanie większości substancji chemicznych. Cechuje go także odporność na wodę oraz promieniowanie ultrafioletowe. Na jego powierzchni nie rozwijają się grzyby, jest bardzo elastyczny oraz wytwarza niskie tarcie. Dlatego teflon możemy spotkać w takich produktach jak odzież ochronna, plamoodporne obicia mebli oraz obrusy a nawet w farbach i protezach dentystycznych. Niestety teflon jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie może pracować pod dużym obciążeniem. Ze względu na ilość energii, potrzebną do produkcji teflonu, jest to materiał niezwykle drogi. Jeśli ktoś chce kupić na własny użytek teflon płyta jest najbardziej rozpowszechnioną jego formą. Większość firm jednak oferuje usługę wycięcia preferowanego przez klienta kształtu przy pomocy obrabiarki CNC. Kilka lat temu, pojawiła się informacja, że teflon jest szkodliwy dla zdrowia, ponieważ zawiera rakotwórcze związki. Mogę zapewnić, że nie jest to prawdą, teflon został dokładnie przebadany, jest on całkowicie obojętny dla naszego zdrowia, a w przypadku dostania się do organizmu, zostanie w całości wydalony.

Teflon jest materiałem o niezwykłych właściwościach. Myślę, że jest wart swojej ceny, ponieważ żaden inny materiał nie jest w stanie go zastąpić. Bez wątpienia, potwierdza to jego coraz bardziej rosnąca popularność, i szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.