Nawilżające i dezynfekujące płyny do soczewek

Każdy kto nosi soczewki kontaktowe, musi pamiętać o tym, że należy o nie odpowiednio dbać. W przypadku soczewek jednodniowych nie trzeba kupować pojemniczka i płynu do przechowywania szkieł. Jednak jeśli stosujemy soczewki wielokrotnego użytku, elementy te będą jak najbardziej przydatne.

Stosowanie płynów do soczewek kontaktowych miękkich

płyn do soczewek opti freePo zdjęciu soczewek umieszcza się je w pojemniczku (z oznaczeniami strony prawej i lewej, by nie pomylić się przy ponownym zakładaniu), a następnie napełnia pojemniczki płynem do soczewek. Taki płyn można nabyć w aptekach, drogeriach, sklepach internetowych. Najważniejsze jest to, by wybrać płyn wielofunkcyjny. Płyn powinien spełniać wiele zadań, a więc musi nie tylko dezynfekować soczewki, ale również usuwać z nich osady białkowe. Ważne jest to, by płyn do soczewek opti free dobrze nawilżał soczewkę. Tylko wtedy pozostanie ona w świeżości przez wiele godzin. Jeśli płyn do soczewek jest dobry, to noszenie szkieł kontaktowych nawet przez kilkanaście godzin dziennie nie będzie stanowiło absolutnie żadnego problemu. Czyszczenie, dezynfekcja, nawilżanie, spłukiwanie, przechowywanie – to wszystkie funkcje, jakie powinien spełniać dobry płyn do soczewek. Oczywiście stężenie związków dezynfekcyjnych w płynie nie jest wysokie – chodzi o to, by nie dochodziło do podrażniania oczu, ale by bakterie i inne mikroorganizmy zostały usunięte ze szkieł kontaktowych. Po zdjęciu soczewek powinny one znajdować się w płynie przez co najmniej 6 godzin.

W tym czasie dojdzie do pełnego oczyszczenia, nawilżenia i zdezynfekowania soczewek kontaktowych. Płyn jest nie tylko bakteriobójczy, ale również grzybobójczy. Niszczy nawet takie mikroorganizmy jak Acanthamoeba sp. Dzięki płynowi soczewki utrzymywane są w czystości. Codzienna pielęgnacja miękkiej soczewki jeszcze nigdy nie była tak łatwa.