Kiedy skorzystać z pomocy?

 

Korzystanie z pomocy psychologów jest stale w Polsce problemem marginalizowanym. Mimo zachodnich trendów, wciąż można spotkać się poczuciem wstydu lub wyśmianiem. Jak rozpoznać u siebie potrzebę wsparcia profesjonalisty? Czy warto działać na własną rękę?

Leczenie ducha

psychoterapia w LegnicyPod pojęciem psychoterapia kryje się kontakt międzyludzki. Jest to intensywna praca, która jest wymagana np. w zaburzeniach osobowości. Te z kolei wynikają często z poczucia cierpienia. Jednym z nich, stale istotnym i związanym z modnymi ideami, są zaburzenia odżywiania. Problem stale występuje, a u jego źródła widać przede wszystkim skłonności do porównywania swojej osoby z ideałami propagowanymi przez media. Wzrost znaczenia internetu powoduje, że młode kobiety i mężczyźni nie są zadowoleni ze swoich sylwetek. Prowadzi to do skrajnych diet lub nawet ascetycznego trybu życia. Pomoc takim osobom nie należy do najłatwiejszych. Najważniejsza jest obserwacja zachowań związanych z zaburzeniami odżywiania. Jeśli bliska nam osoba nie jada regularnych posiłków, ma stale zaniżoną samooceną to powinniśmy zaproponować udanie się do specjalisty. Funkcjonuje dużo placówek, które zajmują się takimi problemami. Psychoterapia w Legnicy, Rzeszowie, czy nawet dużo mniejszych miejscowościach jest możliwa. Bardzo ważne jest, by osoba cierpiąca na zaburzenia chciała pracować. Znane są liczne przypadki samozwańczego zakończenia terapii, które prowadzić mogą w przyszłości do nawrotów destrukcyjnych zachowań. Często zalecana jest też farmakologia, jednak nie istnieje coś takiego jak tabletka na szczęście. Tylko chęć i działanie są w stanie zwrócić pokój ducha.

W przypadku obszarów tak delikatnych i subtelnych jak psychika, bezpieczniej nie działać na własną rękę. Niewłaściwe działanie może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Trzeba też pamiętać, że mówienie, by ktoś wziął się garść rzadko kiedy daje stałe rezultaty. Osoby cierpiące należy traktować w taki sam sposób, jak te, które mają fizyczne objawy.