Kaski do jazdy konnej

Kaski są niezbędnym elementem wyposażenia każdego jeźdźca na zawodach czy treningach konnych. W zależności od rodzaju i przeznaczenia, mogą one zapewniać bardzo zróżnicowany poziom ochrony, aczkolwiek każdy kask może uchronić przed utratą zdrowia podczas wypadku w trakcie jazdy.

Nowoczesny kask do jazdy konnej

kaski jeździeckieNiemal wszystkie kaski przeznaczone do jazdy konnej są utrzymane w klasycznym stylu, mającym półokrągły dzwon oraz bardzo charakterystyczny daszek, zapożyczony z dawnych hełmów kawaleryjskich. Kaski jeździeckie są zazwyczaj dzielone na trzy kategorie o odmiennym przeznaczeniu. Treningowe kaski są zazwyczaj najprostsze, gdyż posiadają wyłącznie dzwon z lekkiego tworzywa sztucznego oraz fasunek. Nie mają one żadnych dodatkowych elementów, gdyż przeznaczone są przede wszystkim do ćwiczeń i rekomendowane są głównie początkującym jeźdźcom. Kaski amatorskie są najczęściej wykorzystywane, a od treningowych wariantów odróżniają się znacznie wytrzymalszym dzwonem, oraz pianką amortyzującą, umieszczoną pod fasunkiem kasku. Kaski te są używane zarówno przez profesjonalistów jak i rekreacyjnych jeźdźców, i wielokrotnie nie są wymieniane na bardziej zaawansowane modele gdyż w zupełności wystarczają do większości aktywności konnych, a zdecydowana większość może być używana na lokalnych zawodach jeździeckich bez problemu.

Profesjonalne kaski, natomiast, przede wszystkim stosowane są na zawodach i najbardziej prestiżowych pokazach jazdy konnej. Dzwony tych kasków są odlewane z aluminium lub stopów metali, i zapewniają najwyższy możliwy poziom ochrony, porównywalny do kasków roboczych czy nawet strażackich hełmów ratowniczych. Uważane są również za najwygodniejsze, mając fasunek z miękkimi okładzinami oraz często doskonałą wentylację.