Jakie strzemiona dla osób zaawansowanych?

Kilkaset godzin spędzonych na treningach czy podczas jazdy rekreacyjnej sprawia, że osoba siedząca w siodle wchodzi na nieco wyższy poziom doświadczenia. Zazwyczaj na tym etapie jeździec posiada już wymaganą wiedzą związaną ze sposobem prowadzenia konia i wydawania mu poleceń. Często ma również dopasowany odpowiedni strój i wyposażenie. Nie zawsze jednak taki jeździec zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre akcesoria mogą zostać zmodyfikowane.

Rodzaje strzemion dla doświadczonych jeźdźców

strzemiona horzePoczątkujący jeździec najprawdopodobniej wyposażył swojego konia w strzemiona metalowe lub ujeżdżeniowe – te o sporym ciężarze, ułatwiające stabilizację. To właściwy wybór, jednak w miarę nabranego doświadczenia, produkt może (lecz nie musi) zostać zmieniony na inny. Który zatem powinni wybrać zaawansowani jeźdźcy? Wszystko tak naprawdę zależy od aktywności, jaką planuje się uprawiać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zachować sobie strzemiona ujeżdżeniowe, lecz można je zamienić również na plastikowe. Są bardzo lekkie i wygodne dla jeźdźca oraz samego konia. Podczas szybszych jazd nie obijają się o tułów zwierzęcia, przez co nie denerwują one konia. Dodatkowo, strzemiona z plastiku można stosować przez cały rok – zarówno zimą, jak i latem. Zawodnicy sportów ekstremalnych, szczególnie skoków przez przeszkody powinny wybrać strzemiona z wkładkami ze sprężystej gumy. Obie propozycje powinny być wybierane u rekomendowanych producentów – polecane są między innymi strzemiona Horze. Dostępny jest spory wybór kształtów, rozmiarów, a nawet kolorów.

Popularnością wśród zaawansowanych jeźdźców cieszą się również strzemiona westernowe ze skóry – duże i ciężkie z głęboką podstawą. Nie sprawdzą się raczej w przypadku wyścigów konnych czy innych konkursów jeździeckich, ale utrzymane są w klimatach westernu i mają wyjątkowy design.