Jak położyć gres?

Gres jest okładany na wielu podłogach. Różni się od płytek standardowych tym, że jest nieco cięższy i grubszy. Dzięki temu jedna płytka może być znacznie większa. Przeglądając magazyny z wystrojami wnętrz zauważymy, że obecnie jest to bardzo modne, jeśli płytki na podłodze mają dużą powierzchnię. Układaniem gresu zajmują się glazurnicy, jednak jest to dość proste zadanie, zwłaszcza na płaszczyźnie poziomej.

Układanie gresu na podłogach

gres na podłodzeAby dobrze poukładać taki gres trzeba przede wszystkim przygotować podłodze. Najlepiej zeszlifować wszystko, co się na nich znajduje, a dopiero później gruntować. Gres na podłodze utrzymuje się dzięki klejom gipsowym, dlatego w takie trzeba się wyposażyć. Klej nakładamy równo, szpachelką do płytek. Trzeba rozsmarować go najlepiej jak potrafimy. Dopiero wtedy układamy gres i sprawdzamy z każdej strony czy jest poziom. Jeśłi tak, możemy układać następną płytkę. Jeśli nie, najlepiej przyłożyć poziomicę i docisnąć tam, gdzie jest wyżej. Jeśli będziemy mieć ułożoną drugą płytkę, musimy pamiętać aby używać krzyżyków, aby płytki były w równych odstępach od siebie. Szczelina pomiędzy gresem się przyda, ponieważ tam pójdzie fuga zabezpieczająca. Jeśli ułożymy całą podłogę, będziemy musieli zafugować. To jest bardzo łatwe, ponieważ mieszamy fugę, a następnie zasmarowujemy miejsca pomiędzy płytkami. Gdy fuga wyschnie powinniśmy wyczyścić wszystkie płytki.

W taki sposób możemy ułożyć gres i będzie on naprawdę wysokiej jakości. Trzeba przyznać, że układaniem takiego gresu zazwyczaj zajmują się glazurnicy. Każdy, kto ma ochotę na odrobinę majsterkowania może to zrobić samodzielnie. Jest tu dość łatwe. Wiadomo, że są elementy do przycięcia, ale od biedy wystarczy do tego tylko szlifierka kątowa i sprawne oko.