Używanie dzwonów rurowych

 

Zapewne każdy z nas w swoim życiu widział wiele instrumentów. Najpopularniejsza gitara, skrzypce czy pianino nie są dla nas ciężkie do odgadnięcia. Jedna, gdy postawią przed nami metalowe rury ułożone obok siebie i powiedzą nam, iż to instrument to jesteśmy bardzo zdziwieni. Otóż do instrumentów znanych jako idiofony należy też dzwon rurowy. 

Intrygujący dzwon rurowy

dzwony ruroweWidując różnego rodzaju instrumenty wiemy, iż są dęte, perkusyjne, blaszane, klawiszowe, a nawet drewniane. Jednak, gdy napotykamy na swojej drodze idiofony to nie wiemy do czego służą. O ile gong czy misa tybetańska jeszcze przywołują nam co na myśl to niespotykane dzwony rurowe są intrygującą zagadką. Instrument ten składa się z metalowych rur mających miedzy 3 a 4 centymetry średnicy. Mocuje się je wspólnie na tak zwanej ramie. Aby wydobyć z nich dźwięki potrzebujemy odpowiedniego narzędzia znanego jako młotek. Obijany jest skórą albo filcem. Uderzamy takim młotkiem w wierzch rur, a dochodzących z nich dźwięk może na myśl przywołać nam dzwony kościelne. Wiele osób zapewne zwróci też uwagę, iż ich układ przypomina nieco układ fortepianu. Gdy chcemy tłumić dźwięk musimy robić to ręcznie albo z pomocą pedału. To stricte azjatycki instrument spopularyzowany dopiero w wieku XIX, a w obecnych czasach zastosowany nawet w muzyce rockowej. Instrument ten ma swój niepowtarzalny urok, który może zaskoczyć niejednego z nas, dlatego warto zwrócić uwagę na niego.

Warto zwracać uwagę na różnego rodzaju niepowtarzalne instrumenty takie jak dzwon rurowy. To kompozycja rur o odpowiedniej średnicy dająca dźwięk niczym dzwony kościelne. Może też zaskakiwać spectrum dźwięku oraz tym, iż niejednokrotnie blokuje się dźwięk za pomocą własnej ręki. Ten azjatycki instrument jest bardzo szlachetny.