Typy filamentów do drukarek

Druk 3D to ostatnich latach zyskał sobie bardzo dużą popularność, ponieważ jest obecnie rozwiązaniem dostępnym nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla amatorów. Coraz niższe ceny prostych drukarek 3D sprawiają, że jej zakup nie stanowi już większego problemu. Mając zaledwie około tysiąca złotych można już cieszyć się własną drukarką.

Różne typy materiałów do drukarki 3D

materiały do drukarek 3dDrukarki 3D wykorzystują do pracy specjalny materiał, nazywany filamentem. Występuje on w postaci „drutu” o okrągłym przekroju, a produkuje się go z różnych typów materiałów. W zależności od konkretnego rodzaju, gotowy wydruk będzie miał inne właściwości, a przez to będzie się nadawać do różnych zastosowań. Najczęściej kupowane materiały do drukarek 3d to filamenty PLA i ABS. Wydruki z filamentu PLA będą bardziej błyszczące i gładkie, o wiele bardziej atrakcyjne wizualnie, zwłaszcza ze względu na dobre nasycenie kolorów. Z drugiej strony wydruk z filamentu ABS będzie o wiele trwalszy, odporniejszy na uszkodzenia, także dlatego, że jest bardziej elastyczny. Jeśli więc planujemy wykonanie przedmiotu typowo ozdobnego, stojącego na półce, to materiałem do druku powinien być PLA, jeśli natomiast zależy nam na przedmiocie użytkowym, to lepszym wyborem okaże się ABS. Wśród innych popularnych filamentów do druku 3D można także wymienić PETG – jest to materiał biodegradowalny, cechujący się dużą wytrzymałością. Jednocześnie jest wygodniejszy do druku niż ABS, a wydruki posiadają jednolitą, gładką powierzchnię.

Dostępnych jest o wiele więcej typów materiałów niż wymienione powyżej. Można kupić także np. żyłki rozpuszczalne w wodzie (PVA, HIPS), które pozwalają na uzyskanie wyjątkowych efektów, jeśli w czasie druku możemy łączyć różne typy filamentów. Dlatego zanim przejdziemy do drukowania, wybierzemy najlepsze do tego materiały.