Regeneracja turbosprężarki w samochodzie

Turbina, jak powszechnie jest nazywana turbosprężarka, służy do zwiększania mocy silnika, zwłaszcza w dolnym zakresie obrotów. Jest ona praktycznie nieodzownym elementem nowoczesnych diesli, które nie radzą sobie w dolnym zakresie obrotów. Coraz więcej turbin znajduje też swoje zastosowanie w benzyniakach, które dzięki temu zyskują na mocy.

Czy opłaca się naprawiać turbosprężarkę?

Naprawa turbosprężarekWprawdzie turbosprężarka jest jednym z przydatniejszych elementów w silniku, ale należy także do elementów najdroższych w wymianie. Wysokie zaawansowanie techniczne turbosprężarek powoduje, że są one dość kosztowne, gdy dochodzi do ich wymiany. Kosztują najczęściej od dwóch do nawet kilkunastu tysięcy złotych, co z reguły dla większości posiadaczy starych samochodów nie jest opłacalne. Jest jednak dla nich pewne rozwiązanie tego problemu, a mianowicie istnieje możliwość regeneracji. Naprawa turbosprężarek jest obecnie świadczona przez wiele zakładów rzemieślniczych, którzy nie narzekają na klientów. W turbinach z reguły zużywają się te same części takie jak wirnik i uszczelnienia. Poprawna regeneracja polega na wymianie tylko tych elementów, które są naprawdę zużyte, co bardzo redukuje koszty w porównaniu do zakupu nowej turbosprężarki. Jak pokazuje rzeczywistość profesjonalne zakłady są w stanie zregenerować turbinę w taki sposób, aby posłużyła nam jeszcze na dziesiątki tysięcy kilometrów, co dla wielu kierowców wystarczy na wiele lat.

Rynek regeneracji ma na tyle duże zaufanie kierowców, że praktycznie nie kupuje się nowych sprężarek. Tym bardziej jest to związane z faktem, że z reguły ulegają one awarii w momencie, gdy samochód ma już wiele lat i dwieście tysięcy kilometrów za sobą, a naprawa poprzez wymianę na nową jest nieopłacalne ze względu na to, że jej koszty są wyższe niż rynkowa wartość samochodu.