Odwodnienia dla naszego domu

 

Osoby zamieszkujące podmokłe lub zalewowe tereny zmuszone są do przystosowania swojego domu do odprowadzania nadmiernej ilości wody gruntowej. Systemy odwadniające dzielimy na dwa typy, korytkowe i te instalowane głęboko pod ziemią, instalacje są coraz tańsze, więc każdy może zamontować któryś z nich na własnej działce.

Rodzaje systemów odwadniających

odwodnienie liniowe producentJak już wcześniej wspomniałem, istnieją dwa podstawowe rodzaje systemów odprowadzających wodę z miejsc, w których jest ona niepożądana do np. kratek ściekowych. Odwodnienie kanalikowe inaczej znane jako odwodnienie liniowe producent europejski jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zabezpieczenie od wody np. garażu, który znajduje się niżej poziomu gruntu. Cały system składa się z dwóch elementów. Po pierwsze z odpływu, którym woda jest odprowadzana na zewnątrz pomieszczenia garażowego, a drugim z elementów są korytka plastikowe lub metalowe z kratkami ze stali nierdzewnej. Jest to dość ciekawy system z racji tego, że pochłania wodę dosłownie na całej swojej długości. Jeśli chcemy usprawnić jego działanie, możemy zrobić dodatkową studzienkę, w której umieścimy pompę wody. Drugim z rodzajów systemów odwadniających jest odwodnienie dla całego domu. Składa się ono z plastikowych rur, odpowiednio nawiercanych i ułożonych mniej więcej na połowię głębokości fundamentu, a jego odpływ znajdują się poniżej fundamentu. Całość jest obsypana drobnymi kamieniami zapobiegającymi zamulaniu się instalacji.

Odwodnienie kanalikowe jest znacznie częściej stosowane z racji tego, że jest tańsze, łatwiejsze w montażu, a równie dobrze spełnia swoje zadanie. Jedno korytko zazwyczaj jest długości stu dwudziestu centymetrów i może je kupić za mniej więcej  pięćdziesiąt złotych w przypadku korytek plastikowych, a do stu złotych jesteśmy w stanie kupić korytka metalowe.