Krótko o naczepach leśnych

Wycinka drzew w lesie jest na wielką skalę. Niektóre drzewa przewracają się przez warunki naturalne takie, jak wichury czy wyładowania atmosferyczne, niektóre stare konary usuwają ludzie. Drewno przydaje się do budowy domów lub na opał. Trzeba je najpierw jakoś z lasu przewieźć, a mogą posłużyć do tego odpowiednie naczepy.

Przewóz drewna naczepami leśnymi

naczepy leśneTak jak do transportu materiałów sypkich lub w większych ilościach służą konkretne naczepy wywrotowe, tak do wywozu drzew z lasu i transportowania ich do różnych punktów kupić można specjalne naczepy kłonicowe. Są one wyjątkowo lekkie i sprawdzają się idealnie do przewożenia ogromnych bali czy pieńków drzew. Można nimi także transportować długie elementy, na przykład metalowe. Naczepy leśne zbudowane są najczęściej z 8 lub 10 par kłonic, które zamontowane zostają na stałe w specjalnych gniazdach. Kłonice występują w wielu typach do każdego stosuje się inne rozwiązania techniczne. Można dostać naczepy z kłonicami rozsuwanymi, z możliwością demontażu lub zwiększania i zmniejszania ilości oraz rozstawu kłonic. Każda możliwość pozwala na dostosowanie naczepy do konkretnego rodzaju przewożonych materiałów. Dzięki stosowaniu różnych modyfikacji możliwe jest szybkie i proste przekształcenie naczepy do drewna w uniwersalny pojazd, który posiada płaską powierzchnię ładunkową. Chociaż są to naczepy lekkie, muszą być jednocześnie wyjątkowo mocne, aby móc transportować bardzo duże obciążenie, w niekiedy trudnych warunkach. Do wyboru jest wiele naczep z różną ilością kłonic i o różnych ich wielkościach.

Aby prawidłowo przetransportować ogromne bale drzew należy posiadać do tego odpowiedni sprzęt. Dobrze załadowane i zabezpieczone drewno może zostać przeniesione z lasu gdziekolwiek tylko chcemy. Najlepszym rozwiązaniem są naczepy modyfikowane. W takim wypadku jeżeli nie mamy drewna do przewożenia, możemy wykorzystać naczepę w innych celach transportowych.