Kompensator urządzenie które łączy rurociągi

Wielu przedsiębiorstw z branż przemysłowych takich jak: paliwowe, związane z mediami gazowymi i sypkimi. Korzysta z rurociągów, które są niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania firmy. Co jednak sprawia, że połączenia rur są: szczelne, odpowiednio wytrzymałe i odporne na działanie różnych temperatur? 

Kompensatory tkaninowe łączą rurociągi

Kompensator tkaninowyDo łączenia kilometrów rurociągów, którymi transportowane są: paliwa, różnego rodzaju materiały sypkie oraz gazy używane są kompensatory tkaninowe, które pomagają zniwelować drgania powstające w wyniku transportowanych mediów. Kompensator tkaninowy to specjalny specjalistyczny i elastyczny element. Jego zadaniem jest utrzymanie właściwej kompensacji przemieszczeń połączeń rurociągów zarówno tych mechanicznych jak i cieplnych w łączonych kanałach. Dzięki kompensatorowi drgania zachodzące w połączeniach zostają zredukowane. Zazwyczaj spotykane są urządzenia wielowarstwowe dzięki temu możliwe jest uzyskanie najlepszej optymalnej szczelności połączenia. Konkretne warstwy i ich kolejność montowania zależna jest od transportowanych mediów. Najczęściej produkowane są z włókien pochodnych poliestru, włókna szklanego, a w niektórych przypadkach z kevlaru. Posiadają różnego rodzaju rozmiary i kształty bardzo często dostosowywane są to indywidualnych potrzeb klienta. Kompensatory montowane są do rurociągów za pomocą specjalnych pierścieni, a warstwy w nich za pomocą specjalnych taśm. 

Z powyższego opisu jasno wynika, że kompensatory są niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw paliwowych lub zajmujących się produkcją i transportem gazów. Dzięki nim właściciele firm mają pewność bezpiecznego transportowania produkowanych mediów miedzy działami firmy bez obaw ubytków i awarii rurociągów.