Ile kosztuje skremowanie zwłok?

 

Wbrew pozorom koszty kremacji ciała nie są tak wysokie jak to miało miejsce jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Ostateczna cena oczywiście zależy od kilku czynników, jednak maksymalnie nie powinna przekroczyć tysiąca złotych (taka górna granica tego rodzaju usługi). Do tego oczywiście dochodzi cena urny – tutaj również można liczyć zarówno na tańsze, jak i nieco droższe produkty – bardziej wytrzymałe i stylowe.

Kremacja zwłok czy tradycyjny pochówek?

kremacje zwłokNa początek warto w ogóle się zastanowić, który rodzaj pochówku dla bliskiej osoby wybieramy. W niektórych przypadkach kremacje zwłok w Warszawie jest wręcz konieczna, m.in. ze względu na choroby zakaźne czy śmierć poniesiona za granicą i konieczność transportu. Niejednokrotnie jeszcze za życia nasi bliscy wykazują chęć skremowania zwłok po swojej śmierci – warto jak najbardziej uszanować ich decyzję oraz spełnić ostatnią wolę. Nie nam oceniać wybory i postanowienia innych, nawet najbliższych. Ważne, aby klienci skorzystali z usług zakładu, w którym można liczyć na kompleksowe wsparcie na każdym etapie organizowania pogrzebu. Mowa tutaj o samej kremacji (warto więc szukać zakładu z krematorium), jak i doborze urny czy wiązanek pogrzebowych. Kolejna kwestia to organizacja dokumentów wysyłanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu uzyskania zasiłku pogrzebowego. Taka procedura także może być załatwiona przez pracowników zakładu.

Nieważne czy decydujemy się na kremację czy tradycyjny pogrzeb – w każdym przypadku zmarły zasługuje na godne, ostatnie pożegnanie. Zadbajmy więc o każdy element ceremonii, m.in. kwiaty, granie na trąbce czy puszczenie ulubionej piosenki zmarłego, a także odczytanie kilku ważnych słów od członków rodziny w ramach ostatniego pożegnania. Ważne, by wszystko zrobić zgodnie z wolą zmarłego.